Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
A Horváth András által nyilvánosságra hozott feltételezett áfacsalási ügyekben büntetőügyek folynak, ezért törvénysértő lenne vizsgálóbizottságot létrehozni – mondta Gulyás Gergely fideszes parlamenti képviselő. Az LMP szerint nincs igaza.
Törvényt sértene az Országgyűlés, ha ma vizsgálóbizottságot hozna létre Horváth András volt adóhatósági munkatárs ezermilliárd forintos adócsalásról szóló állításaival kapcsolatban – mondta Gulyás Gergely, a Fidesz parlamenti képviselője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
Indoklásul felidézte: az Országgyűlésről szóló törvénybe éppen a szocialisták javaslatára került be az a passzus, hogy vizsgálóbizottság csak olyan ügyben jöhessen létre, amely nem tisztázható interpellációval, kérdéssel, amely nem egyedi jogi felelősség megállapítására vonatkozik, és amely ügyben az Alkotmánybíróság, a számvevőszék, valamint az önkormányzatok saját hatáskörükben nem járhatnak el. Emellett nem terjedhet ki a vizsgálat olyan kérdésre sem, amelyben például büntető- vagy szabálysértési eljárás van folyamatban.
Mivel a volt adóhatósági dolgozó állításaival kapcsolatban „már mindenki mindenkit feljelentett”, büntetőeljárások zajlanak, ráadásul a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) működésének vizsgálata az Állami Számvevőszék hatáskörébe tartozik, két kizáró oka is van annak, hogy parlamenti vizsgálóbizottság jöjjön létre NAV-ügyben – magyarázta Gulyás Gergely.
Ahogyan Orbán Viktor miniszterelnök is kifejtette, először a jogi felelősséget kell vizsgálni, és ha ezek után még van értelme, létrejöhet egy parlamenti vizsgálóbizottság – mondta a Fidesz politikusa.
Szerinte mindezek miatt színjáték az az ellenzéki törekvés, amely a vizsgálóbizottsághoz szükséges aláírások összegyűjtésére vonatkozik, hiszen az országgyűlési törvény jelentette objektív akadály miatt „semmilyen jelentősen nincs annak”, hogy a testület létrehozását hány képviselő támogatja.
Az LMP szerint viszont a vizsgálóbizottság által célzott fő kérdésekben nem folyik büntetőeljárás. „Nem folyik büntetőeljárás, ami azt vizsgálná, hogy miért kezdődött meg az adóhatóság a hálózatos áfacsalási ügyek felderítésére hivatott egységeinek a gyengítése. Azt sem vizsgálja büntetőeljárás, hogy milyen mértékű a kiemelt adózóknál feltárt adóhiány, és azt sem, hogy történt-e egyedi ügyekre kiterjedő beavatkozás az adóhatóságnál a kormány tagjai vagy országgyűlési képviselők részéről a 2002 és 2013 közötti időszakban. Arról sincsen információnk, hogy a stratégiai partnerségi megállapodások ügyében büntetőeljárás folyna” – írták közleményükben még Kocsis Máté Gulyáséhoz hasonló felvetésére reagálva.
A NAV-ügyben az LMP a független Ángyán Józseffel közösen javasolta parlamenti vizsgálóbizottság felállítását, amit a Jobbik és független képviselők – köztük a Párbeszéd Magyarországért színeiben politizálók – is támogattak. A szocialisták, arra hivatkozva, hogy a kezdeményezéshez a Jobbik-frakció tagjai is csatlakoztak, három politikusuk kivételével nem írták alá az ívet.